14 Aralık 2010 Salı

kitap aşıkları


Kitap Okumak Neden Önemlidir ?

Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır.
Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.
Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.

1 yorum:

 1. Bu bloğu yeni gördüm. Facebookdaki sayfanızdan.
  Gerçekten güzel bir hitabetiniz var. :)
  Okutuyor kendini. Merak ediyorum siz de yazdınız mı bir şeyler?
  Ben genelde bulunduğum toplumlarda en çok okuyanımdır ve bu nedenle ağzım iyi laf yapar. Herkes başı sıkıştığında ya da derdini anlatacağında önce bana gelir. Ama sizin okuduğunuz kitaplara bakıyorum da...Benim okuduklarım solda sıfır kalır.
  Sizin muhabbetinizin gerçekten doyumsuz olduğunu düşünüyorum :)
  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil