17 Mayıs 2011 Salı

Dolunayda Aşk-Nora Roberts

Orjinal Adı : Carolina Moon
Edisyon Adı: Dolunayda Aşk
Yazar  :  Nora Roberts
Goodreads Puanı :5.3,99
Puanım 5.5


Her Nora Roberts kitabını bitirdiğimde bu kadına hayranlığım biraz daha artıyor. Bu kitapta kesinlikle onlardan biri oldu… Zaten kurgu yeteneği bence tartışma götürmez şekilde çok iyi ama bunun dışında her kitabında her karakterinin yaşadığı ortam, duygusal yansımaları ve kurgudaki dahiyene detaylar o kadar ince ince işleniyor ki hem karakteri hem de onu o yapan hikaye bütünlüğünü kafanızda tümüyle  canlandırabiliyorsunuz.

Aslında genel olarak Nora’nın tarzı bu, hiçbir satır hiçbir kelime öylesine yazılmamış, böyle olunca da her kitabı da, size verdiği gerçek bir okuma zevki tatmini ile, sonuca ulaşıyor.Gerçeği söylemem gerekirse yazarın eski kitaplarında bulduğum tadı yenilerinde maalesef bulamıyorum..Eski kitaplarından yayınlanmayanları bir an önce yayınlanabilse keşke..

Dolunayda Aşk’ a gelince ;
 Tory’ nin sekiz  yaşındayken en yakın arkadaşı Hope’un vahşice öldürülmesinin üstünden yıllar geçer. Ancak Tory, ölülerin ve yaşayanların duygularını hissedebilme, eşyalara ya da kişilere dokunarak onların hayatlarından kesitler görebilme yeteneği ile aradan geçen onca yıla rağmen her şeyi hala o gün olmuş gibi yaşayıp durmaktadır. Sonunda kaçamayıp kasabasına geri dönerek Hope’la olan geçmişiyle yüzleşmeye karar verir.

 Daha ilk günden aynı acıyı içinde hisseden Hope’un ağabeyi Cade Tory’e kimsenin göstermediği güveni, sevgiyi, ilgiyi gösterir. Aralarında duygusal bir ilişki de başlar..Bu arada cinayetler devam edip dururken sürekli içinizden ‘kesin katil bu, yok bu da olabilir’ düşünüp duruyorsunuz, kitabın sonlarına doğru ‘sonuç bu kadar bariz mi olacak?’ derken yine final tam Nora Roberts'e yakışacak şekilde soluk soluğa geliyor.

Aşk.macera.gizem.polisiye temalarındaki bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.Bu kitabın filmi de çevrilmiş olmasına rağmen ben hararetle kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Zira filmde oynayan üçüncü sınıf oyuncular ile kitap bence katledilmiş. Oyuncuların hiç biri kitapdaki karakterlere kesinlikle uygun değil..Filmi seyrederken kesinlikle kitapdaki tadı alamadığımı özellikle belirtmek isterim...

Nora'nın kesinlikle en güzel kitaplarından biri idi. Şiddetle tavsiye ederim...Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme