6 Aralık 2016 Salı

Yedi Kız Kardeş-Lucinda Riley


Orijinal Adı :The Seven Sisters 
Edisyon Adı:Yedi Kız Kardeş
Yazar: Lucinda Riley
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Çeviri :Zennur Anbarcıoğlu
Goodreads Puanı :5/4,11
Puanım :5/4Tanıtım;
Aşk mesafe tanımaz. Kıta nedir bilmez. Yıldız misalidir gözleri… Dünyanın dört bir yanından evlat edinilerek bir araya gelen ve isimlerini yıldızlardan alan yedi kız kardeşin öyküsü… Kız kardeşlerin en büyüğü ve en güzeli olan Maia D'Aplièse, onları bebekken evlat edinen babalarının yanından ayrılmaya hiç cesaret edememiştir. Bir arkadaşını ziyaret ettiği sırada babasının ani ölüm haberini alır ve bütün acısına rağmen kız kardeşlerini bir araya toplar. Yaşadıkları şaşkınlığı başka sürprizler de izler. Babaları cenaze töreninin onlar gelmeden düzenlenmesini vasiyet etmiş ve her birine onları evlat edindiği topraklara götürecek gizemli ipuçları bırakmıştır. Parçaları bir araya getiren Maia çok geçmeden kendini Brezilya'da, acılarla dolu yasak bir aşkın izlerini sürerken bulur.

1920'lerde Brezilya sosyetesinin en güzel kızlarından biri olan Izabela Bonifacio, babasının isteği üzerine soylu bir adamla evlenmek üzeredir. Oysaki âşık olmadığı bir erkekle evlenmenin değil, hayatı keşfetmenin hayallerini kurmaktadır. O sırada Brezilya'nın ünlü Kurtarıcı İsa Heykeli'ni tasarlamaya başlayan aile dostları Heitor da Silva Costa, Paris'e doğru yola çıkacaktır. Izabela kaderine boyun eğmeye razı olmuştur fakat düğünden önce babasından tek bir isteği vardır; da Silva Costa ailesiyle birlikte Avrupa'ya gitmek ve Paris'i görmek… Fakat aşk en yanlış zamanda, en beklenmedik yerde ve en yıkıcı haliyle çıkar karşısına. Genç ve yakışıklı heykeltıraş Laurent Brouilly, Izabela'nın kaderini sonsuza dek değiştirmek üzeredir. İki âşığın yürek burkan hikâyesi ise onlardan seksen yıl sonra haberdar olan Maia'nın geçmişini yavaş yavaş aydınlatmaya başlamıştır.
Yüreğine ihanet etmek ile ailesine ihanet etmek arasında kalan bir kadının, aşkın zaman ve mekân tanımadığını kanıtlayan hüzünlü hikâyesi…Aşk mesafe tanımaz. Kıta nedir bilmez. Yıldız misalidir gözleri…Yedi Kız kardeş'ten  sevdiğim duygusal bir alıntı..


Yedi Kız Kardeş , sevilen Pa Salt tarafından evlat edinilen, 6 Kız kardeşler , heyecan verici yeni bir serinin ilk macerasıdır. Kendi adalarında İsviçre'de büyüdüler. Gizemli babaları hep inanılmaz derecede zengin ve eksantrik olmuştur.  Ne olursa olsun hepsini onu çok sevdiler ve kendi anılarını sakladılar. Pa Salt'ın öldüğünü duyduklarında  hepsi eve döner..


Birbiri ile kan bağı olmayan bu Yedi Kız kardeşin isimleri  Pleiades (Ülker) yıldız kümesinin mitolojik hikayesinden esinlenerek verilmiş..ilk kız kardeş Maia'nın hikayesi işlenmekte.


Kızları evlat edinen Salt baba kızların her birine bir not bırakmıştır. Bu macerada Maia D'Apliese
kendi geçmişi ile yüzleşiyor bir nevi kendisi ile barışmasının hikayesi.Güzel ve duygusal bir roman idi.Aslında beklentimin biraz altında kalsa da kitap ortalara doğru açıldı. Özellikle Maia'nın geçmişteki köklerini bulmak için Brezilya'ya gidip,romanını çevirdiği  yazar ile tanışmasını ona aşık olmasını  oldukça romantik buldum....Birbirlerine uyumları...Müthiş idi...Büyük annesinin hikayesi ise oldukça maceralı ve tutku dolu idi..Şu ara oldukça moda olan bir geçmiş bir günümüzde süren bağlantılı hikaye tarzı da vardı romanda...


LucindeaRiley'in etkili kalemi romanı zevk ile okumamda etkili oldu.

Serilerin ilk kitapları biraz daha zorlayıcı olduğuna inanıyorum serinin ikinci kitabını okumak istiyorum yaptığım araştırmalarda serinin diğer kitapları daha çok beğenilmiş..Bir denemenizi tavsiye ederim...


D'apliese Kardeşler;
Maia
Ally (Alcyone)
Star(Asterope)
CeCe(Celeano)
Tiggy(Taygete)
Electra
Merope (Kayıp)


Seven Sisters Series

1. The Seven Sisters (2014) Yedi Kız Kardeş 
2. The Storm Sister (2015)
3. The Shadow Sister (2016)
4. The Pearl Sister
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder