16 Ağustos 2013 Cuma

Cesaretin Var Mı?- Vicky Dreiling

Adı: Cesaretin Var mı?
Yazar : Vicky Dreiling
Yayın Evi : Koridor Yayınları
Sayfa : 400
Goodreads Puanı:  5/,387
Puanım : 5/3,5


Yazarın How To Serisinin İlk Kitabı  idi Cesaretin Var mı?
Genel anlamda yazarın kalemini beğendim oldukça akıcı yazıyor.Kitabı ilk okumaya başladığımda Candace Camp'in Çöpçatan serisi aklıma geldi çünkü romandaki kadın kahramanımız bir çöp çatan idi..Erkek kahramanımız da bir dük..Hikayenin diyalogları oldukça iyi idi. Kitaptan çeviriden ve editten kaynaklı bir kusur da yoktu bence..Hatta dönem ile ilgili açıklamalar oldukça başarılı bir şekilde dip not olarak verilmişti..


Ama hikayede aşkı tam olarak hissedemedim olay döngüsü vardı anlatım çok iyi idi ama maalesef aşkı pek de bulamadım..


Yazar ikili arasındaki çekimi tam olarak yansıtamamıştı bence ..Bir de Çöpçatanından etkilenen  bu asilzade için sosyetenin diğer genç kızları yarışmaya giriyordu..Ama maalesef ki en başta bu genç kızların şansları yok du çünkü baştan itibaren adaletsiz bir yarışma idi  Çöpçatanı aklından çıkaramayan bu genç adam bu kızlarla sadece oyalanıyordu bence...
Ama genel anlamda hikaye güzeldi. Okurken keyif ile okudumsa da tekrar okunacak kitaplarımın arasına girmedi..

Romanın Konusuna Gelince
Shelbourn Dükü Tristian unvanın devamı ailesinin geleceği için bir eş bulmaya karar verir..Bunun içinde yelpazesini kazara kırarak tanıştığı Lady Tessa Mansfield'den yardım ister çünkü evde kaldığı farz edilen bu kadının işi çöpçatanlıktır..Daha önce bu konu da annesinden yardım istemiş ama hayır cevabı almıştır..Fakat ikili tanışır tanışmaz birbirlerinden oldukça fazla etkilenmişlerdir.
Tessa aslında oldukça güzel bir gen kadın da olsa nedense kendisini çok çirkin bulmaktadır..Bunda en büyük sebep de geçmişinde değer verdiği kişi tarafından aşağılanmış olmasıdır..bu kişi ve geçmişinde yaşadığı bir olay yüzünden evlenmemeye karar vermiş başından geçen bu olayı da bir sır gibi saklamaktadır..Onunla ilgilenen erkekleri de şimdiye kadar da başarı ile savuşturmuştur..Taa Tristan ile karşılaşıncaya kadar...Onu bir türlü kendisinden uzaklaştıramamış hatta hiç bir erkekle yakınlaşmadığı kadar yakınlaşıp onunla oldukça da iyi bir arkadaş,dost olurlar...
Tristan ise aşka ve evliliğe inanmayan bir genç adamdır..Buna en büyük sebepse annesini aldatan babasının sebep olduğu olaylar ve annesini aşağılamasıdır. Ama annesi hala daha babasını büyük bir sevgi ile hayranlıkla anmaya devam etmesi onu bazen çileden çıkarmaktadır..Kendisinden küçük bir de kız kardeşi vardır o da evliliğe pek sıcak bakmamaktadır..Ağabeyinin yakın arkadaşı Hawk ile oldukça da samimidir..
Serinin ikinci kitabının kahramanları da onlar belirtmeden geçemeyeceğim..
Genç kızların bu yakışıklı genç Dük ile evlenmek için girdikleri yarışma ve yapılan entrikalar oyunlar oldukça eğlendirici ve düşündürücü idi....Zaman geçtikçe çöpçatanlığı yapan Tessa'yı bir rakip olarak da görmelerini ilginç buldum aslında..Kısaca sosyetenin genç kızlarının bu acımasız yarışmada yarıştırılmaları dönemi oldukça iyi yansıtıyordu bence..Bunu diğer okuduğum kitaplarda da görmüştüm..Ama oldukçada acımasız bir uygulama olduğunu belirteyim..
Hikayenin sonlarına doğru geçmişini saklamak için olağan üstü çaba gösteren Tessa'nın buna engel olamaması  geçmişinin açığa çıkması bu yüzden Tristan'a açıklamak zorunda kalması yüreğimi oldukça da burksa da  hikayenin sonlara yakın sahnesinde yarışmanın sonucunu açıklandığı sahneyi çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim..O sahnede çok duygulandım..
Kısaca konusu değişik güzel bir romandı..Yazar bazı yerleri çok iyi kurgulamış duygusal sahnelerde bence başarılı olamamıştı..Bu  konudaki bir hikayeden daha güzel duygusal sahneler olabilirdi bence..Yine de takip edeceğim bir yazar olacak..Bir kitabını daha okuyup kararımı öyle vermeyi düşünüyorum...Historical sever arkadaşların beğeneceğini tahmin ediyorum..Okuyacak arkadaşlara keyifli okumalar..
http://www.youtube.com/watch?v=YVELRV6Bjr0&feature=youtu.be

 How To Series
01. How to Marry a Duke (2011) Cesaretin Var mı_
02. How to Seduce a Scoundrel (2011)
03. How to Ravish a Rake (2012)