25 Ocak 2014 Cumartesi

Gelinin Kolyesi-Kat Martin

Kitap Adı :  Gelinin Kolyesi
Yazar        : Kat Martin
Orjinal Adı: The Bride's Neclace
Goodreads Puanı: 5/3,89
Puanım :5.4


Kat Martin'i daha önceden Kara Melek kitabından tanıyorum. Çok etkilendiğim orta çağ romanı idi ve gerçekten de çok etkilenmiştim okurken. Kat martin'in iki kitabını okuduktan sonra ki ilk izlenimim kadın karakterleri çok kuvvetli kişilikleri olan kadınlardan olması çok hoşuma gitti.Fakat Gelinin Kolyesindeki kadın karakter hep yalan söylemesi beni çok rahatsız etti.

Yine de bu kadın karakterler çıt kırıldım olmuyorlar,çok çarpıcı ilk anda fark edilen güzellikleri olmuyor kişilikleri çok derin ve korumacı oluyorlar..Yazar kız kardeşleri işlemeyi seviyor olduğunu tahmin ediyorum çünkü iki okuduğum romanda da kız kardeşlerin hikayesi  vardı...

Gelelim Gelinin Kolyesine genel anlamda hikaye güzeldi.sıkılmadan okuyabileceğiniz türde bir hikaye.Burada iki çiftin hikayesi var aslında Victoria Temple Whiting ve Kont Cordell Easton diğer çiftimiz kızkardeş Claire ile Percival Chezwick idi. Hikayenin ağırlığı Victoria yani Tory ile Cord arasında ..

Victoria ve kız kardeşin Claire'nin babalarını bir kazada kaybedinceye kadar oldukça güzel hayatları vardı. Önce babalarının ölümü,sonra annelerinin ani evliliği ve ölümü ile hayatları alt üst olur. Üvey babaları yeni Baron evde kalmalarına izin verir. Tabii ki bunun altında küçük kız kardeş Claire'e göz koymuş olmasının büyük bir payı vardır.

Tory ahlaksız baron'u kız kardeşine tecavüz etmek üzere iken yakalar ve onu yaralar. İki kız kardeş evden kaçarak ve yanlarına annelerinin aile yadigarı kolyesini alarak kaçarlar.
Kolyeyi satarak bir süre geçinirlerse de paralar suyunu çekince kendilerine Londrada iş aramaya başlarlar. Tam umutlarını kesmek üzere iken Kont Cord'un yanında iş bulurlar..

Tory Kont Cord'dan geçmişlerini saklamışdır. Başlarda Claire'nin güzelliğinden etkilenen Cord abla Tory'nin korumacı tavırları ile dikkati bir anda ona yönlenir.Kızların gelmesi ile hayatına renk geldiğini düşünmektedir. Bir de onların iyi  bir aileden geldiklerini tahsilli olduklarını anlamıştır. O yüzden onların geçmişini de merak etmektedir.Kendisi de kuzeni Ethan'ı kayıp etmiş onun izini bulmaya çalışırken babasından kalan serveti de en iyi şekilde artırmak peşinde idi.. Bir yıldır kayıp olan kuzenin Fransa'da izini bulmuş onu kurtarmanın yollarını arıyordu..

Ahlaksız baron kolyeyi çalan üvey kızlarını hala daha aramaktadır..Ve kızların geçmişini öğrenmeye çalışan Cord,Baron,Tory ve Claire arasında gerçek bir yüzleşme yaşanacak sırlar ortaya dökülecektir.

Sırlar,casusuluk,aşk,ihanet temaları ile yazılmış güzel bir romandı bence oldukça severek okudum romanı. Başlarda hızlı bir giriş yaptıktan sonra hikaye biraz durağanlaşsa da sonradan oldukça açıldı..

Erkek karakterin bazı hareketleri beni sinir etse de kadının devamlı şekilde güvenmeyerek yalan söylemesi beni rahatsız etse de Bu söyeldiği yalanlar  sırlar yüzünden oldukça kötü durumları düşmesini bence hak etmişti. . 

Erkek karakteri bazı yerlerde ruhsuz ve duygusuz buldum ama yine de o da sonunda dersini aldı diye düşünüyorum. 
Yazarın ilk romanı Kara melek'i severek okuduysanız  bunu da seveceksiniz...
Serinin ikinci kitabı Cord'un kuzeni Ethan Sharpe ile Tory'nin arkadaşı Grace'in hikayesi . Umarım bu kitabı da yayınevi arasını açmadan hemen yayımlar.

Necklace (Kolye) Series

1. The Bride's Necklace (2004) Gelinin Kolyesi 
2. The Devil's Necklace (2005)
3. The Handmaiden's Necklace (2006)Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme