23 Temmuz 2011 Cumartesi

İhtiras Çemberi-Virginia Henley


Plantaneget Serisinin İkinci kitabı İhtiras Çemberi .

Klasik harikaydı şahaneydi laflarını kullanmak istemiyorum..Çünkü bu kitabı o sözler bence kifayetsiz gelir..Tek kelime ile olağan üstü idi..
13 yüzyılın destansı aşkına tanıklık etmiş oldum..Bugünkü feminist duygular ile bu kitap okunursa kitaptan tat almanız mümkün değil...

Prenses Eleanor Plantagenet; Kral John kızı ve Kral Henry III kardeşi.
Bu roman tamamen tarihi gerçeklere dayanan bir hikaye.Okurken tarihi resmen hafızanıza kazıyor yazar..
Yazar oturup tarihi detaylı olarak incelemiş ve kurgusunu tamamen gerçeklere dayandırmış.(Siyasi ayrıntıları da göreceksiniz)
Kitabın birinci bölümünde hikayenin ana kahramanı Kral Henry'nin küçük kız kardeşi Prenses Eleanor namı diğer babasının ve kraliyetin en değerli MÜCEVHERİNİNİN çocukluğu ve evliliği anlatılıyor.ilk bölümün sonlarına goğru hikayemizin diğer erkek kahramanı Simon dem Montford ilede tanışıyoruz.Ama ikilinin tanışması 2.bölümde başlıyor.
Eleanor 9 yaşında ağabey Kral Henry tarafından kendisine en yakın gördüğü kişi olan Maraşeli ve ingilterenin en zengin ailesi olan William Marshal'a eş olarak verir. Eleanor çocukluğundan beri Williama hep hayranlık beslemiş onun eşi olucak olmak onu çok sevindirmişdi.Çünkü onu çok seviyordu. William Marshal(bu arada kendisi ilk kitapta sarayda jasmine'e arkadaşı olan William Marshaldır) Henry nin kardeşi ile evlenmesini istediğinde onun yaşını öner sürerek istememiş ama asıl nedeni annesi kraliçe İsabella'nın kanının onada geçmiş olması annesine fiziksel benzerliğiydi.
Herşeye rağmen William Marshall Prenses Eleanor ile 9 yaşında iken evlenir ve evliliklerinin tamamlanacağı 16.yaşına gelene kadar onun iyi derecede yetişmesi ve masumuyetinin korunması için Windsor'da kız kardeşi ve maaiyetine seçilen kişiler ile bırakır ve ayrılır.
William 5 yl sonra Windsor'a döndüğünde surlardan Prens Richard'ın elinden tutarak inen kırmızılar içindeki kızı görünce şok olur ve onun Eleanor olduğunu öğrendiğince şaşkınlığı ve hayranlığı dahada artar.
Küçükken de güzelliği ortada olan Eleanor'ın büyümüş ve hanım efendileğe erişmiş hali Williamda daha farklı hisler yaratır.
Eleanor kocasından uzakta geçirdiği zamanlarda ona kendini yaraşıcak şekilde eğitimine gelişimine adamış ve William'ın onu artık yanına almasını sabırsılıkla beklemeye başlamışdı.
William kendini Eleanor'a aşık olmuş olarak bulur, bu küçük kız onu güzelliği ile büyülemişdir ama hala yanına alması ve karısı olması için 16 yaşını beklemektedir ve bu süre oma inanılmaz zor gelmektedir. Eleanor'da halen Williamın kendisini eşi yapmadığı yanına almadığı için kırgın ve üzgündür.

Bu arada Kral Henry kendi kraliçesini seçmiş ve Provence'li Eleanor ile evlenmişdir.
Henry babası gibi sapkınlıkları olan biri olmasada yaşının gençliği ve her yöne çekilmesinden ötürü ülkede parçalanmalar evliliği ile daha fazla artmaya iç savaşa doğru sürüklenmeler başlamışdır.Kraliçenin akrabaları ve maiyetine Kral Henry inanılmaz ünvanlar ve topraklar dağıtmıştır.
Maraşel Williamı Henry ile ilgili planlarında bir engel olarak görülünce ortadan kaldırıkmasına karar verilmişdir.
Bu arada Günay Fransa Prensinin küçük oğlu bir Savaş beyi olan Simon de Motford Kral Henry'e ve çok sevdiği ingiltereye bağlılığını sunmak için ingiltereye gelmişdir. Ama asıl istediği kendi hakkı olan Leicester Kontluğu ve ailesinden alınan toprakların geri verilmesidir.
Willam, Eleanor'u yanına almışdır. İkisi birlikte geçirdikleri zamanlarda Wiiliam ona karşı daha fazla aşık olmaya başlamışdır ve artık onu tamamen eşi yapmaya karar vermişdir.
Prens Richard ve William'ın kız kardeşi Isabella'nın düğünlerinin olduğu akşam William Elanor ile birlikte olurken ölür ve etrafta çok büyük bir skandal çıkar.
Elanor annesi gibi bitmek bilmez cinsel iştahıyla 46 yaşındaki William'ın ölümüne sebep olduğu konuşulup yayılmaya başlanılmışdır. Sevdiği adamı kaybeden Eleanor İffetlik yemini eder ve kendini kiliseye kapatır.
Simon'da bu arada hakkı olan Kontluğu ve topraklarını almışdır.Güçlü adil bir savaş bey olan Simon'un namı her yerden etrafına himayesine girmek için gelen askerle ve insanlar ile doluyordu. ondaki liderlik özelliği ve adaleti bütün erkanı onu saygı duyulan biri yapıyordu.
Eleanor Williamın ölümünün üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen halen yüreğndeki acısı geçmemiş ve kendini onun ölüme sebep olmak ile suçlamaktadır. Ve İffetlik yemininin üstüne kendini kiliseye bağlamak üzeredir.
Simon ile Eleanor'un ilk karşılaşması Eleanor'un av için kiliseden çıktığında bozdağının vurulması ve ölmesi ile onun ölüme sebep olan dev Simon ile karşılaşması ile başlar.
Simon onun adını ve kim olduğunu öğrenmeye çalışır ama Eleanor hiç bir şey demez.
ama Onun Prenses Elanor olduğunu öğrenir.
Eleanor kendini tamamen kilisye adayıp rahibe olmak konusunda kararsızlıkları vardır kararsızlığının gün ışığına çıkmasına ve onun gözünü açmasına etken olan kişide Simon olmuşdur. Rahibeler onu düşünmesi için hücreye kapattıklarında Simon hücrenin içine girmiş ve onu beklemişdir.Ona kendisine buraya kapatamıyacağını böyle bir şeyin kocasının bile mezarında ters dönmesine neden olacağını gözünü açıp etrafında olanlara bakması gerektiğini söyler.ve o akşamı Eleanor Simon'un ona güven veren kollarında kesin kararını verek geçirir.
Simon Eleanor'u ilk gördüğü anda ondan büyülenmiş ve onun kendisine ait olduğunu kabul etmişdi. Eleanor bu dev gibi savaş beyine karşı koymak istesede aslında onunla ilk karşılaştığı andan itibaren ondan etkilenmeye başlamışdır.
Simon Eleanor'un kalbindeki Williama olan sevgisinin ötesine geçmeyi onu kendine aşık etmeyi ve karısı olmasını istemektedir.
Eleanor bu savaş beyine olan çekimine daha fazla karşı koyamaz ve ona(Gizli Sevgili)olmalarını teklif eder. Eleanor iffetlik yemininden ve skandaldan sonra bir daha asla evlenmeyeceğini bilir .Simon ise ona her akşam evlilik teklifini yineleceğini söyler.
Taki Eleanor hamile olduğunu anladığında ne yapacağını bilemez ve herkesten hamileliğni gizler. Simon Eleanorun yeminine karşın evlenmenin bir yolunu bulacağını ve yemininin oanki acı ile edilmiş olduğunu geçerli olamıyacağını söyler ve Kral'a gidip evlilikleri için izin alacağını belirtir.Eleanor buna karşı çıkar ve abisi ile kendisinin görüşüp evliikleri için iznini isteyeceğini belirtir. Ve Simon ile Eleanor herkesten gizli kralın izni ile evlenirler.
Simon Kraldan Kenilworth'u almış ve orasını karısına hediye etmişdir.
Kendi askerleri ve Eleanorun hizmetleri ile Simonun maiyetine katılmak isteyenler ile Kenilworth'a yerleşirler. İlk çocuklarının doğumuna yakın krallıktan gelen yazı ile herşeyleri altüst olur. Kilise onların yağtığı bu gizli evliliği geçersiz kılmışdır. Simon bu durumu düzeltmek için elinden gelen her şeyi imkanları kullanır ve Romaya giderek evliliğinin geçerliliğini sağlar.
Simon'un Eleanor'a olan aşkı , evlikleri , çocukarı, kraliyetin iç savaşa sürüklenmesi Simon'un yönetime el koymak için gireceği savaş ve eşinin bu durumda kime bağlılık yemini deceği ,zeki , Dikbaşlı dediğim dedik hırslı Eleanor ile güçlü savaçı adil ve adalet sahibi lider Simonun'un arasındaki aşkı , tutkuyu okudukça bu ikiliye bence hayran kalıcaksınız.Eleanor'un Simona olan tutkusu ve aşkıda çok güçlenmişdir.
muhteşimdi.
Tarihi olaylar ile kurgulanmış bu roman okurken sizi alıp ozamanın içine çekiyor. Kitapta yaşanan aşkı, tutkuyu gerilimleri okadar çok hissediyorsunuz gibi buda yazarın olayları aktarımdaki başarısından geliyor.
Ben kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar çok büyük zevk alarak okudum.
İlk kitabımızdaki ana kahramanlarımızdan Jasmin ve Falcon'a yazarımız ilk bölümde bir kısımda olsa yer vemiş. Bu kitapta ayrıca De burgh ikizleri yani Jasmin ve Falcon'un oğuları Rick ve Mick'ide büyümüş olarak tanıyoruz.
Çılgın kıral John'un oğlu Kral Henry'nin ülkeyi yönetmedeki başarısısızlığı ve ülkesini iç savaşa götürmesi, buna karşın Simon de Montfor'un yaptıkları ile ülkenin halkı ve birçok baron soylu tarafından takdir görmesi ve desteklenmesi.
Hatta kitabın sonunda Simon Kral Henry'e karşı ülke yönetimine dur demek için iç savaşa giderken Eleanor'un ona söylediği bir söz var " Döndüğünde nereden bakarsan bak Kral olmuş olacaksın" Ona karşılık Simon'un söylediği " Sende daima Kral'ın kıymetli mücevheri olucaksın" ...
Tek kelime bu kitap bir şahaser,yazarın kalemini bu kiatapta daha da çok sevdim..Tarihsel ayrıntıyı verirken sizi boğmuyor..O olayları size yaşatıyor..İkili arasındaki aşkı ve tutkuyu yazar kelimenin tam anlamı ile yaşatıyor..Karısının dizginlenemeyen hallerine bazende çok sinirlenen Simon başka türlüsünün olamayacağını Elanorun itaatkar bir eş olsa sevemeyeceğin ide biliyor..Karısnı olduğu gibi seviyor aslında..Ama çatışmaları,kavgaları,barışmalarından ayrı ayrı tat aldım diyebilirim..
Her kadına böyle bir erkek gerekir:)) Şaka bir yana kitabın sonunda Simon karısından tam anlamı ile bağlılık yemini istediğinde Elanor'un hiç tereddüt etmeden kocasının önünde diz çökerek bunu yapması içimi tarif edemeyeceğim bir duygu seli ile doldurdu..
Tek kelime ile bu kitabı okumazsanız çok şey kaçırırsınız diyorum..