12 Ocak 2013 Cumartesi

Son Yargı Jeffrey Archer

Orjinal Adı A.Prisoner of Birth olan Jeffrey Archer'in Son Yargı kitabının Goodreads puanı 5/3,98 Benim puanım 5/5 Müthiş bir kitaptı.Bu kitabı okumakta bu kadar geç kaldığım için çok üzgünüm..

Hikaye ana hatları Monte Cristo Kontu'nun günümüze uyarlanması gibiyse de yazarın anlatımın çok beğendim.Özellikle kitabın sonuna doğru olan mahkeme sahneleri unutulmazdı bana göre.
En kısa zamanda yazarın diğer kitaplarını da okumaya başlamak istiyorum.

Hikaye tam anlamı ile yalnış zamanda yalnış yerde olmayı ciddi anlamda sorgulattıyordu bence ..
Hikaye bir tamirhanede çalışan Danny Cartwright,Sevgilisi Beth Wilson ve ağabeyi Bernie Wilson'ın hayatını kökten değiştirecek bir gece ile başlıyordu.O gece gittikleri barda bulunan ve hayatların mahveden kişiler olmasaydı veya biraz daha geç gitselerdi neler olabilirdi? Kısaca O gecede Bernie Wilson hayatını kaybederken Danny Cartwright bir katil Beth ise hem ağabeyini hemde sevdiği adamı  kaybetmiş olarak çıkıyordu..Neden? Kendisinden yüz alamayan şımarık bir avukat yüzünden idi her şey..Spencer Craig idi bu züppe ve arkadaşları.Bir örgüt gibi örgütlendiler birimiz hepimiz hepimiz birimiz için..Başlarda tıkır tıkır işleyen bu oyun onların mahfına sebep olacaktı aslında...

Cinayete şahit olan Beth'in ifadesi bile Danny'e kurulan oyun karşısında başarılı olamaz ve Danny şimdiye kadar kimsenin kaçamadığı Belmarsh Hapishanesinde cezasını çekmek üzere  22 Yıl hapse mahkum olur..Bu karara rağmen Beth kesinlikle vazgeçmez ne olursa olsun sevdiği adamı kurtarmaya kararlıdır..Ama bu savaş sandığı gibi kolay olmayacaktır..

Hapiste iki kişi ile aynı hücreyi paylaşır Danny Nick Moncrieff ve Koca Al bu iki kişi hayatında çok büyük bir yer kaplar öyle ki Nick Danny'nin hayatını şekillendirmeye başlar.Ona okuma yazma ve görgü kurallarını öğretir..Nick MOncrieff soylu bir aileden gelmektedir..Savaştaki bir olay üzerine O ve Koca Al hapse mahkum olmuştur.Koca Al aynı zamanda Nick'in şöförüdür de..Bunu Danny başlarda bilmez..Bu arada Nick devamlı şekilde günlük tutmakta boynunda bir anahtarlık taşımaktadır..Hapiste ne ziyaretçisi ne de adına gelen mektup vardır. Taa ki babasının ölüm haberine bildiren mektuba kadar..Nick'in babası ile arası bozuktur..Aile ilişkileri karmaşıktır..Danny'de bu ilişkilerin merkezinde olmaya az bir zaman vardır..

Nick Danny'yi eğitirken onu kendine de benzettiğinin farkında değildi..Hiç eğitimi olmayan DannY Nick'iye gün geçtikçe konuşma ve dış görünüş hal ve hareketleri ile daha fazla benzemeye başlamıştır..Nick Danny'yi eğitirken bir şey daha farkeder Danny çok zekidir özellikle matemetik ve para konularındaki yeteneği olağan üstüdür..Bu ileride daha da büyük olayların habercisi idi..
Çok severek beğenerek okudum..Özellikle onu hapise düşerenlerden aldıı intikam..Nick'in paragöz amcasını alt etmesi oraları okumak çok zevklidi..Tavsiye ederim...1 yorum:

  1. Bir kaç kitabını okudum yazarım, bu da okuduklarımdan. Çok güzel bir kitaptı.

    YanıtlayınSil