27 Haziran 2014 Cuma

Mustafa Kemal'e Aşklanmak - Halil BezmenKitabın Adı : Mustafa Kemal'e Aşklanmak
Yazar : Halil Bezmen
Yayın Evi : Müptela Yayınları
Goodreads Puanı : 5/4,5
Puanım :5/4

Son zamanlarda en merak ettiğim kitaplardan idi Mustafa Kemal'e Aşklanmak.
Halil Bezmen'in okuduğum ilk kitabı idi.Başlarda biraz durağan gitse de sonradan hikaye güzel bir şekilde açıldı. Zevk ile okuduğum bir roman oldu.

Hikayenin Kurtuluş Savaşı zamanında özellikle Mustafa Kemal Atatürk'ün olması benim için müthişti.Kitabı okurken o dönemi yazar adeta yaşatmış.Dönemin şartlarını ilişkilerini toplumsal çalkantılarını, zorluklarını yazar çok güzel işlemiş. Kitabı yazarken epeyce araştırılıp yazıldığı belli. Kitabın sonunda yararlandığı kaynakçaları belirtmiş yazar.


Kitapdaki karakterler çok güzel hikayeye adapte edilmişti.

Tabii ki kitaptaki kahramanım Mustafa Kemal Atatürk idi. Farkı hemen ortaya çıkıyordu. Ona aşık olan Cemile'nin hayat ile mücadelesi ve Atatürk'e olan sevdasını işlemişti yazar. Ama aslında dönemi işleyip sorguluyordu. Yardımcı karakterleri de çok sevdim. Mesela Cemile'nin süt kardeşi Vasili çok etkileyici bir karakterdi. Cemile'ye aşık olan Mehmet Ali, Kürt Mehmet, Hediye karakterleri kitabı alıp sürükledi. Dönemin olaylarını sinema seyreder gibi okudum.


Hepsinin ayrı ayrı bir hikayesi vardı. Cemile hemşire idi nişanlısından ayrıldıktan sonra başladığı hemşirelik mesleği sayesinde tanıştığı Mustafa Kemal Atatürk'e aşık olur ve o sevgi ile olgunlaşmasının hikayesi müthiş idi.

Hikayede Kurtuluş Savaşındaki isimsiz kahramanlarının hikayesini çok severek okudum. Ümidim bu dönemin romanlarının daha çok artması.Bence okuduğumuz historical romance türünün en güzel örnekleri çıkar bu dönemden keşke bu dönemi daha çok işleyen yazarlar olsa. Bir elin parmakları kadar azlar..

Tarihi romanları seviyorsanız,özellikle Cumhuriyet Dönemini seviyor ve merak ediyorsanız tavsiye ederim...Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme